Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Ağustos 2019

Blogger Para Kazanma Rehberi | Ayda 5000 TL

Blogger Para Kazanma Rehberi | Ayda 5000 TL

Blogger, internet yazarlarına ücretsiz blog oluşturma imkanı sağlayan, kullanımı oldukça kolay bir blog sistemidir. Ayrıca blogger para kazanma özelliğine de sahip olduğundan yaptığınız işten gelir elde edebilirsiniz… Google tarafından desteklenen ve çeşitli para kazanma modelleriyle kullanıcıların yüzünü güldüren eşsiz bir platform.

Türkiye’den binlerce blog yazarı blogger para kazanma yöntemini uyguluyor ve sizin de onların arasında yerinizi almamanız için hiçbir neden yok! Tek yapmanız gereken bir blog oluşturmak ve blog yazmak! Bu konuda tecrübeli olun veya olmayın, bu rehber sayesinde sizde Blogger’dan para kazanacaksınız, bunu garanti ediyorum.

Blogger İle Ücretsiz Blog Oluşturmak

Blog yazmak için öncelikle bir blog sahibi olmanız gerekiyor. Önce Google sitesini açarak kendinize bir gmail hesabı açın. Gmail hesabını açtıktan sonra blogger.com adresine gidin.

Ekranın ortasında turuncu renkli bir “Yeni Blog” butonu görürsünüz. Bu butona tıkladığınızda sizin blog oluşturma sayfasına yönlendirecektir. Blog başlığı, blog adresi ve temayı seçtikten sonra Blog oluştur butonuna tıklayın ve işlem tamamdır. Artık siz de bir blog sahibisiniz ve yazmaya hazırsınız.

Merak etmeyin, az önce girdiğiniz bütün bilgileri daha sonra değiştirebilirsiniz. Blogger, yaş, ülke, meslek, cinsiyet, eğitim durumu gibi sınırlamalar koymaksızın herkesin blog yazmasına olanak tanır, dileyen herkes blog yazarak para kazanabilir. Bu blogda kullanılacak tema, yapılacak ayarlar v.s. bunlar daha sonraki işler. Blog yazarak para kazanmak istiyorsanız öncelikle içerik planlaması yapmalısınız…

Blogger Para Kazanma Yolları

Adsense

Benim blogger para kazanma yöntemlerinden en çok tavsiye ettiğim yöntem Adsense’dir. Sizin de ilk hedefiniz Adsense onayı almak ve adsense’den para kazanmak olmalıdır! Çünkü adsense güvenilir ve doğru kategori seçildiğinde iyi para kazandıran bir reklam servisidir. Google’ın sahibi olduğu Adsense, blogculara para kazandıran yegane araçtır.

Google Adsense, kayıt olması oldukça kolay bir servistir, isterseniz Blogger panelinden isterseniz direk adsense ana sayfasından blogunuz için başvuru yapabilirsiniz. Adsense başvurusu yaptıktan sonra siteniz incelemeye alınır ve içerik yeterli görülürse reklamlarınız onaylanır ve ardından sitenize reklam yerleştirirsiniz. Bu reklamlara ne kadar çok kişi tıklarsa o kadar çok para kazanırsınız ancak bazı konular vardır ki TBM (tık başı miktar) yüksek olduğundan geliriniz kolaylıkla artar.

Ben tam da bu konuları vereceğim sizlere, yani adsense’den para kazandıran blog konularını… Bu sayede ne üzerine blog açmalıyım derdiniz de bitecek ve para kazandıracak konuları hedefleyebileceksiniz! Yazımızda daha çok Adsense’den para kazanma üzerine yoğunlaşacağız ancak diğer gelir modellerini de bilmeniz gerekiyor. Tek bir gelir yöntemini benimsemek zorunda değilsiniz, aynı anda birkaç farklı yöntemle para kazanabilirsiniz! Kim daha fazla paraya hayır der öyle değil mi?

Tanıtım Yazısı

Blogger para kazanma yöntemlerinin ikinci yolu tanıtım yazısı yayınlamak. Tanıtım, bireylerin yada işletmelerin sizden kendi ürün veya hizmetlerini tanıtmanız karşılığında para ödemesiyle olur. Blog sitenizde yayınlayacağınız yazılarla bu sitelerin reklamını yaparsınız ve karşılığında da para alırsınız. Bu bir kazan kazan sistemidir ve getireceği kazanç sitenizi yaşı, etkileşim oranı, kategorisi gibi özelliklere göre değişir.

Tanıtım yazısı yayınlamak oldukça karlıdır ve kaliteli siteler müşteri bulmakta zorluk çekmezler. Bu reklam modelinde yazıları kendiniz yazarak ücreti daha da arttırabilirsiniz. Sadece kaliteli bir blog oluşturmaya ve dikkat çekici konuları ele almaya çalışın, tanıtım yazısı yazdırmak isteyenler bir süre sonra kapınızı çalacaktır. Ortalama 50 TL’ye, ziyaretçilerinizi sıkmayacak sıklıkta tanıtım yazısı yayınlayabilir ve blogger para kazanma hedefini gerçekleştirebilirsiniz.

Bir websitesine girdiğinizde sitenin genellikle sidebar denilen sağ köşesinde bulunan, 150x150px yada 90x90px boyutlarındaki resimleri görmüşsünüzdür. O resimler web sitelerini, ürün yada hizmetlerini tanıtmak isteyenler tarafından site sahibine ücret ödenerek oraya yerleştirilir. Banner reklamlar genellikle aylık ücret ödenerek eklenir, yıllık anlaşmalar gibi uzun soluklu çalışmalar da yapılabilir. Bu reklam modeli günümüzde eski değerini yitirmiş durumda, nedeni ise beklenen verimin sağlanamaması yani reklam verenini beklediğini alamaması. Ancak halen bu reklamları kullanan çok sayıda reklamveren var ve yayınlayanlardan biri de siz olabilirsiniz.

Link Satışı

Yine ürün ve hizmetlerinin tanıtımını yaptırmak yada sizin sitenizden kendi sitesine ziyaretçi kazandırarak SEO desteği almak isteyen reklamverenlere link satabilirsiniz. Sitenizin herhangi bir bölümünde görüntülenecek linklerden aylık gelir elde edebilirsiniz. Link satışının tanıtım yazısından farkı bu linklerin her sayfada görüntülenmesidir. Gelir oranı banner satışlarla aynı oranda olan link satışında çalışma yapılırken uzun vadeli anlaşmalar yapılmasını ve çok fazla link alınmamasını tavsiye ediyorum. Backlink olarak adlandırılan bu reklam yöntemini kullanan halen pekçok site sahibi var.

Satış Ortaklığı

Ziyaretçi sayısı yüksek bloglarda satış ortaklığı yani affialite marketing özelliğinden de para kazanabilirsiniz. Bu sistemde satıcı sitenize bir link, yazı ve banner eklemenizi ister ve ürün satıldıkça komisyon alırsınız. Her firmanın ödediği komisyon oranı farklıdır. Bazı siteler sadece üye getirmeniz karşılığında, bazılarıysa sadece sizin referans linkiniz üzerinden ürün satılırsa para ödemesi yapar. Kazanması biraz zor olsa da kazanç oranları iyi olduğundan tercih edilir.

Link Kısaltma

Daha önce bu reklam modelini ele alan detaylı bir yazı yazmıştım: Link Kısaltarak Para Kazanmak O yazıda da bahsettiğim gibi elinizde indirilmeye değer bir içerik olması gerekiyor. Bloglar tarafından kullanıcıyı yorduğu gerekçesiyle tercih edilmese de indirme sitelerinin yegane kazanç yöntemlerinden biridir. Eğer “indir” konulu içerikler alıyorsanız link kısaltarak bloglarınızdan para kazanabilirsiniz.

Blog Nasıl Yazılır?

Blog yazmak için teknik bir bilgiye yada kodlama dillerine hakim olmanıza  gerek yok. Hatta bilgisayar kullanmayı yeni öğrenen biri bile blog yazabilir. Çünkü blog yazmada anahtar “konuya hakimiyet”tir. Yani yazacağınız konuda bilgi sahibiyseniz blogger olmanız hiç de zor değil. Tek yapmanız gereken ne üzerine yazacağınızı bilmek! Blog yazmak için biraz da kelime dağarcığı gerekiyor, bu meseleyi de kitap okuyarak halledebilirsiniz. Eğer sadece blog yazmak istiyor ama ne üzerine yazacağınızı bilmiyorsanız şu konuya gözatın: Ne Üzerine Blog Açmalıyım? Orada sizlere adsense’den en çok kazandıran konuları vermiştim, siz de bu konulardan birini seçerek yazmaya başlayabilirsiniz.

Blogger ana sayfasını açtığınız anda karşınıza oluşturduğunuz bloglarınız listelenir ve yeni yazı butonu çıkar. Bu butona tıklayarak editöre ulaşırsınız ve artık gerisi sizin hünerinize kalmıştır. Ne hakkında bilgi sahibiyseniz onu yazın ancak, o konuda daha önce açılmış sitelere mutlaka bakın.

Burada diğer bir önemli konu ise içeriğin getireceği gelirdir. Her blog para kazandırmaz ve doğru seçimler yapmazsanız, kaliteli yazılar yazsanız bile emekleriniz boşa gidecektir. Bir teknoloji blogunun para kazandırması yıllar alabilir, yada film eleştirilerinin yer aldığı bir blog hiç keşfedilmeyebilir. Bu yüzden ön araştırma şart!

Hangi Konuda Blog Yazmalıyım?

Sizleri bu konuda yönlendirmek istemiyorum, sonuçta herkesin bilgi sahibi olduğu yada sevdiği konular farklıdır ancak blogger para kazanma hedefini gerçekleştirmek istiyorsanız hangi tür blogların para kazandırdığını bilmelisiniz. Adsense, her kategoriye farklı ücret ödeyen bir sistemdir. Biri kişisel blog, diğeri ekonomi blogu olan iki siteyi ele alırsak, ziyaretçi sayıları ve reklam oranları aynı olsa bile ekonomi blogunun geliri 3-4 kat daha fazla olacaktır. Çünkü ekonomi alanında yapılan yayınlara verilen TBM daha fazladır.

Blogger para kazanma için öncelikle Adwords sistemini öğrenmek gerekiyor. Adwords reklam verenlerin, Adsense ise reklam yayınların araçlarıdır ancak Adwords’de hangi kelimeye ne kadar ücret ödendiği ve internetten ne kadar aratıldığı gibi bilgiler bulunabildiğinden mutlaka kullanmanızı tavsiye ediyorum. Sizler için bu işi kolaylaştırmak adına İnternet Sitesi Açma Fikirleri başlıklı bir yazı yazdım. Oradaki konuları inceleyin ve düşünün. Bir bankanın mı reklam bütçesi daha çoktur yoksa bireysel bir reklam verenin mi? Bu sorunun yanıtını verdiğinizde ne üzerine yazacağınızı da belirlemiş olacaksınız.

Adsense Uyumlu Blogger Temaları

Gelir hedefi koyarken adsense uyumlu bir tema seçmek önemli. Birçok tema reklam yayınlama uygun olmadığından kazancı da düşürür. Ancak bazı temalar var ki reklam yayınlamak için tasarlanmıştır. Sizlere bunlardan bir kaçını vermek istiyorum. Blogunuzdan kazanacağınız paranın miktarını etkilediklerinden tema seçiminizi doğru yapmanız önemli. Aşağıdaki temaların tamamı tüm cihazlarla uyumlu yani responsive, adsense uyumlu ve hızlı temalardır. Kazanç odaklı temalar olduklarından görünüm veya işlevsellikten ziyade içeriği ve reklamları öne çıkaran temalardır.

Rush

adsense blogger teması

Önizlemeİndir

 

Adsenseo

adsense blogger teması

Önizlemeİndir

Blogger’da Blog Yazarak Ne Kadar Kazanabilirim?

Kazanacağınız miktar ürettiğiniz içeriğin kalitesine, sitenizin SEO’suna ve kategorisine göre değişecektir. Bir sitenin para kazandırmaya başlaması ortalama 3-6 kadar sürüyor ve gerisi çorap söküğü gibi geliyor. Blog yazarak para kazanma hedefinizi gerçekleştirmek istiyorsanız yukarıda vermiş olduğum linklere mutlaka gözatın, özellikle ne üzerine blog açmanız konusunda size oldukça yardımı dokunacaktır. Somut bir yanıt isteyenler için blogger’dan kazanılan miktarı hesaplayalım. Banka kredilerini konu alan bir blog siteniz var diyelim. Günlük 5000 kişinin girdiği böyle bir sitenin aylık kazancı sadece Adsense’den 1500-2000 TL arasında olacaktır. Bu rakam reklam yerleşimine göre değişebilir.

Blogger, para kazanmak için önemli bir platform. Bizzat ben de yıllarca blogger para kazanma yöntemlerini deneyerek gelir elde ettim ve hala da para kazanıyorum. İnsanların bloglara olan merakları halen sürüyor ve bilgi edinmek için başvurulan ilk adresler hala bloglar! O nedenle bloglar öldü, artık kimse blog okumuyor gibi dedikodulara kulak asmadan yolunuza devam edin. Vakit geçirmeden kendinize bir blog açın ve para kazanmaya başlayın. Bu süreçte takıldığınız bir yer olursa İletişim sayfamdan bana istediğiniz zaman ulaşabilir ve destek isteyebilirsiniz.

Siz de blogger para kazanma yöntemlerini deneyin ve sonucunu bildirin. Yaşadığınız her türlü sorunda iletişim kurarak destek isteyebilirsiniz. Bol kazançlar dilerim.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz