Ana Sayfa / İnternetten Para Kazanma Yolları / Dizi Sitesi Açmak ve Para Kazanmak
dizi sitesi açmak ve dizi sitelerinden para kazanmak

Dizi Sitesi Açmak ve Para Kazanmak

İnternette yabancı dizi izliyor musunuz? Mutlaka sevdiğiniz yerli veya yabancı bir yapım vardır. Türkler genellikle yabancı dizi izliyor, özellikle internet kullanan genç kuşak Amerika, Kanada, İsveç, İspanya gibi ülkelerin dizi yapımlarına bayılıyor. Senaryo ve oyunculuklar üst düzey olunca seyir zevki de yükseliyor ve ekran başında sıkılmadan vakit geçirebiliyorsunuz. Peki bunu kazanca dönüştürmeniz mümkün desem bana inanır mısınız? Yabancı dizi sitesi açmak ve para kazanmak mümkün desem? İnanmalısınız çünkü internette dizi izlediğiniz siteler para kazanıyorlar. Hatta birçoğu bunu part time bir iş yada hobiden ziyade tam zamanlı olarak yapıyor. Aylık kazançları ziyaretçi sayılarıyla doğru orantılı olarak artan bu sitelerden siz de bir tane kurarak piyasaya adım atabilirsiniz!

Dizi Siteleri Para Kazanıyor Mu?

Evet, kaliteli dizi siteleri para kazanıyor. Yıllardır takip ettiğiniz yabancı dizi siteleri bu işten düzenli para kazanıyorlar. Siz de dizi izlemeyi seviyorsanız, bir ekip kurabilirseniz ve internet sitesi yönetiminden anlıyorsanız bu işe başlamanız çok kolay. Dizi sitesinin kazanç yöntemleri pop-up, video öncesi ve tam sayfa reklam türleridir. Kullanıcılar bu reklamları görüntüledikçe ve tıkladıkça site sahibi para kazanır. Sitenin getirisi ziyaretçi sayısıyla doğru orantılıdır. Dizi siteleri para kazanıyor mu sorunun somut yanıtı: Ortalama günlük 5 bin kişinin girdiği sitenin aylık getirisi 500 TL. Çeşitli reklam modelleriyle bu gelir daha da arttırılabilir. Yalnızca “dizi izle” kelimesinin aylık aranma sayısı 10 milyona yaklaşıyor. Yani 5 bin kişinin girdiği bir site daha yolun başında demektir. Kaliteli dizi siteleri 6 ay gibi bir sürede bu rakamı 10 katına çıkarabilir. Dizibox, dizilab, dizimag, dizist, dizipub, dizired, diziay, dizison, dizigold, sezonlukdizi, dizimizi gibi siteler bu işte başı çekiyor. Sıralamaları iyi olduğu için haliyle çok kazanıyorlar.

Dizi Sitesi Açmak – Dizi Sitesi Nasıl Kurulur?

Dizi sitesi açmak için bir miktar parayı gözden çıkarmak gerekiyor. Ücretsiz alan adı ve altyapılarla dizi sitesi kurulamaz, kurulsa bile iş yürütülemez! Özellikle blogger gibi platformlarla dizi sitesi açmayı kesinlikle denemeyin, dizi sitesi nasıl kurulur diye merak ediyorsanız iki seçeneğiniz var… Birincisi WordPress ki bu daha kolay bir seçenek ve masrafı daha az. İkinci seçenek ise özel script. Her iki seçenekte de bir hosting alıp altyapıyı bunun üzerine kuruyor ve içerik girmeye başlıyorsunuz. Aylık gideriniz ziyaretçi sayınıza göre değişir. Aşağıda masrafları detaylı olarak açıkladım.

İlk olarak bir wordpress teması satın almalısınız. Tema fiyatları temanın özelliklerine göre değişiyor 100 TL’den 500 TL’ye kadar tema bulmak mümkün. Özel scriptlerde ise fiyat 50-150 TL arasında. Kendinize özel bir wordpress teması veya özel script yazdırmak isterseniz fiyat daha da artacaktır. Alan adı yıllık 40 TL, başlangıç için (ziyaretçi arttıkça fiyat artar) aylık 25 TL hosting masrafı. Tek seferlik logo, optimizasyon gibi masraflar da eklenirse ortalama 250 TL’ye dizi sitesi açabilirsiniz.

Dizi Sitesine Hangi Diziler Eklenebilir?

Baştan belirtmeliyim ki dizi sitelerinin telif hakkı sorunu vardır. Kendinize ait olmayan, telif hakkı ile korunan bir içeriği yayınladığınız için hak sahipleri içeriğinize müdahale edebilir ve kaldırmanızı isteyebilir. Bu nedenle telif hakkıyla korunmayan içeriklerden ne buluyorsanız ekleyebilirsiniz. Türkçe, yabancı, anime, hindistan dizileri gibi daha birçok seçenek var. Elbette en çok ziyaretçiyi yeni çıkan Amerikan dizileri getirecektir. Game of Thrones, House of Cards, Black Mirror, The Walking Dead ve benzeri birçok dizi ülkemizde seviliyor ve internette aranıyor. Bu dizilerin bölümlerini bulundurmak size kısa sürede ziyaretçi kazandıracaktır.

Türk dizilerinin telif hakkı sorunu yaşatmayacak olanları da size bolca ziyaretçi kazandıracaktır. Ülkemizde en çok izlenen Türkçe dizileri tespit edin ve tüm bölümlerini sitenize yüksek kalitede ekleyin. Hindistan dizileriyle İspanya yapımcı dizilerin de çok tutulduğunu unutmayın. İçerik girmenin sınırı yok, animeler bile size ziyaretçi kazandırır.

Telif Hakkı Sorununu Ciddiye Alın

Dizi sitesi kurmak çok kolay, mühim olan bundan sonra ne yapacağınız. Para kazanmak amacıyla başınızın derde girmesini istemiyorsanız telif hakkı bildirimlerini ciddiye almalısınız. Yayınladığınız dizinin hak sahipleri sizinle temasa geçerek diziyi kaldırmanızı isterlerse bunu mutlaka ciddiye alın ve içeriği mümkün olduğunca kısa sürede sitenizden kaldırın, tekrar eklemeyin. Hukuki süreçlerle uğraşmak size pahalıya patlayabilir.  Telif sorunu yaşamadan ilerleyen bir çok dizi sitesi var ve siz de bu sitelerden birinin sahibi olabilirsiniz. Tek yapmanız gereken dizileri düzenli olarak yüklemek ve bildirim gelirse yanıtlamak. İçeriği kaldırdığınız takdirde herhangi bir sorun yaşamıyorsunuz.

Dizi Sitesinden Para Kazanmak

Dizi sitesinden para kazanmak için bu işi bilen bir ekibe ihtiyacınız var. Video yükleyen, çeviri yapan, sitenin işleriyle ilgilenen en az 2 kişi gerekiyor. Tek başınıza ilerlemeniz de mümkün ama zor olacaktır. Onlarca diziyi yetiştirmeniz gerekiyor. Mutlaka bir yerde takılıp kalacaksınız. O nedenle güvenilir bir partner edinmenizi tavsiye ederim. İnternet forumlarında (wmaraci.com, r10.net) bu işi daha önce yapmış tecrübeli kişilerden destek isteyebilirsiniz.

Dizi sitesinden para kazanmak için ortalama birkaç ay düzenli içerik girmek ve arama motorlarında yükselmeyi beklemek gerekiyor. Merak etmeyin dizi izleyen milyonlarca kişi var ve sizin sitenize de gelecekler. İlk birkaç ayın sonunda adcash gibi dizi sitelerine reklam veren firmalardan biriyle çalışmaya başlayabilirsiniz. Tam sayfa, pop-up, video önü reklamlar ekleyerek para kazanırsınız. Banner ve link satışı yaparak da para kazanabilmeniz mümkün. Sitenizin herhangi bir yerinde ürün veya hizmetini tanıtmak isteyen kişilere özel banner ve link alanları açarak reklam alabilirsiniz. Tabii bunu ticaret forumlarda duyurmanız ve fiyat bilgisi vermeniz gerekiyor.

Dizi İzleyerek Para Kazanmak

Yaptığınız işin tam karşılığı bu olmasa da aslında dizi sitesi sahibi olmak demek dizi izleyerek para kazanmak anlamına da geliyor. Bu işi yapmak için piyasadaki beklentilerin farkında olmak gerek. Yani kullanıcı girdiği bir dizi sitesinde ne arıyor? Dizinin yüksek kalitede yayınlaması ve farklı alternatif izleme seçenekleri mi, hızlı ve reklamsız bir site mi, kaliteli bir altyazı mı, aradığı diziyi ilk önce yükleyen bir site mi? Bu tür istekleri karşılamak önemli, kullanıcıların ne istediğini bilmenin yolu da bir izleyici olmaktan geçiyor. Kendiniz dizi izlemek istediğinizde ne tür sorunlar yaşıyorsanız bunu ziyaretçilerinize yaşatmamalısınız.

Dizi Sitesi İsimleri

Yazının ikinci paragrafında bu işte başı çeken, akla gelen ilk dizi sitelerinin isimlerini yazdım. Bu sitelerin isimlerine baktığınız zaman alan adlarının başında “dizi” kelimesinin geçtiğini görüyorsunuz. Siz de bir dizi sitesi kurmak niyetindeyseniz alacağınız alan adının (domain) içinde dizi kelimesinin geçmesi önemli. Akılda kalıcı bir domain yararınıza olacaktır. Dizimag’in piyasada nasıl marka haline geldiğini hatırlayın… Bunun birçok nedeni de var tabii ama en önemlisi akılda kalıcı, kısa bir domaine sahip olması.

Alan adlarının aklınıza gelebilecek birçok varvasyonunu denedim ama hepsi tutulmuş durumda. .com ve .net alan adları kapış kapış gitmiş belli ki. Biraz yaratıcı olmanız gerekebilir. Başında dizi kelimesi geçen kısa ve akılda kalıcı bir alan adı bulun ve gecikmeden kayıt edin. Dizi sitesi açmayı düşünüyorsanız ve dizi sitesi isimleri bulamıyorsanız iletişim sayfasından mail atın, size .com uzantısı boşta, akılda kalıcı bir domain önerisi yapabirim.

Dizi Siteleri Mining Yapıyor Mu?

Mining, yani işlemci gücü kullanarak coin kazanma işi. Bunu kendi bilgisayarınızda yapabildiğiniz gibi başkalarının bilgisayarında da yapabiliyorsunuz. Dizi siteleri bir ara mining yaptıkları iddiasıyla gündeme geldiler. Bu ciddi bir durum çünkü yüzbinlerce cihazda aynı anda mining yapmak demek paranın gözüne yumruğu vurmak demektir! Ancak kimse bilgisayarının bu tür yoğun işlemlerde kullanılmasına göz yummaz ve ciddi sorunlarla yüzleşebilirsiniz. Bu kazanç yöntemini hiçbir siteye önermiyorum; yararından çok zararı olduğu için…

Sizlerle birlikte dizi sitesi açmak ve dizi sitelerinden para kazanmak gibi birçok soruyu yanıtladık. Bir diğer kazanç yöntemi olan film siteleriyle ilgili detaylı bilgi için bkz: Film Sitesi Açarak Para Kazanmak

Sormak isteğiniz soruları yorum formundan veya iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bol kazançlar dilerim…

Mutlaka Okumalısın

adsense-para-kazanma

Adsense’den Para Kazanma Yolları

Adsense, Google tarafından geliştirilen ve dünyanın en çok tercih edilen reklam verme / reklam yayınlama …

2 Yorumlar

  1. Hocam çok faydalı bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim benim merak ettiğim nokta yeni bir dizi çıktığında veya bölümü çıktığında bunu en kısa sürede nerede bulup sitede paylaşabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir