Salı , Şubat 18 2020
Ana Sayfa / İnternetten Para Kazanma Yolları / Film Sitesi Kurarak Para Kazanma Rehberi 2019 – Nasıl Kazanılır?
film sitelerinden para kazanmanın yolu

Film Sitesi Kurarak Para Kazanma Rehberi 2019 – Nasıl Kazanılır?

Film sitesi açarak para kazanma rehberine hoş geldiniz. Öncelikle bu yazıda hangi sorulara yanıt vereceğiz onu inceleyelim.

  1. Film sitesi açarak para kazanmak mümkün mü?
  2. Bir film sitesi açmanın maliyeti ne kadar?
  3. Film sitesi nasıl açılır, hangi altyapılar kullanılır?
  4. Film siteleri kaç para kazanır?
  5. Film sitesinden para kazanmanın püf noktaları nelerdir?
  6. Ünlü film siteleri kaç para kazanıyor?
  7. Hangi filmleri yayınlamak daha çok para kazandırır?
  8. Film sitesi açmak yasal mıdır?

Gördüğünüz gibi uzun bir soru listesiyle uğraşacağız ve detaylı şekilde her birini yanıtlayacağız. Bu yazının ardından film sitesi açarak para kazanma hakkında gerekli tüm bilgilere sahip olacaksınız. Sonrasında yapacaklarınız size kalmış.

Film Sitesi Nedir?

“Bu ne biçim başlık!” dediğinizi duyar gibiyim. Film sitesinin ne olduğunu eminim siz de gayet iyi biliyorsunuz. Ancak bir rehber hazırlıyorsak elimizdeki her şeyi net şekilde tanımlayalım, konuya tam anlamıyla yoğunlaşalım istedim.

Film siteleri, güncel veya yeni filmlerin kaliteli sürümlerini içeren, filmlerin dublaj ve altyazılı versiyonlarının bulunduğu, film konusunun, oyuncuların ve yönetmeler gibi bilgilerin de yer aldığı online video siteleridir. Film siteleri telif hakkına sahip olmayan filmleri yayınlayarak ziyaretçilerinden para kazanabilirler. Filmler, genellikle ücretsiz barındırma servislerine yüklenerek izleyiciye gösterilir.

Bu barındırma servislerini yasallık bölümünde de konuşacağız. Film sitelerinin sahiplerini hukuki anlamda koruduklarını göreceksiniz.

Film Sitesi Nasıl Kurulur? Altyapıların Maliyeti Ne Kadar?

Film sitesi kurmak oldukça kolay bir iştir. Tek yapmanız gereken bir alan adı ve hosting satın alıp gerekli dosyaları buraya yüklemektir.

Film sitesi açmak için kullanılan altyapı genellikle WordPress’tir. WordPress esasında sadece bir blog sistemi gibi gözükse de bundan çok daha fazlasıdır. Aslında tanımına bakacak olursanız “İçerik Yönetim Sistemi” olarak kendisini tanımlar. WordPress’i çok şık ve kolay yönetilen bir film sitesine çevirmek yalnızca ona uygun bir tema ve çeşitli eklentilerin kurulumuna bakıyor. Üstelik çeşitli bot yazılımları sayesinde filmleri sitenize otomatik olarak da ekleyebiliyorsunuz.

WordPress tabanlı bir film sitesini 100 TL ile tema ve eklenti tercihlerinize göre 300 TL arasında oluşturabilirsiniz.

Farklı bir altyapı isterseniz kendinize özel bir film scripti de yani film sitesi yazılımı da kodlatabilirsiniz. Özel scriptler ihtiyaca göre şekillendiğinden daha kullanışlı gelebilir ancak fiyatları oldukça yüksektir. Piyasadaki ücretsiz scriptleri ise güvenli olmadıkları için tavsiye etmiyorum.

Size özel kodlanmış bir film sitesinin, istediğiniz özelliklere ve çalıştığınız kişilere göre 2000 TL’den başlayacağını, üst limitininse olmadığını söyleyebilirim.

Yurtdışındaki bir firmadan hosting aldıktan sonra wordpress dosyalarını bu alana kurup sitenizi kuruluma hazır hale getirmelisiniz. Bir de alan adına ihtiyacınız var. Şöyle bir şeyler olabilir: filmizle.com!

Tabii bu alan adı alınmış olduğundan yaratıcılığınızı konuşturmalısınız. filmizlehd.com gibi farklı alan adları türetebilirsiniz. Alan adının içinde anahtar kelimenin geçmesi SEO açısından iyi olacaktır. Ancak böyle olmak zorunda değil. Örneğin bicaps.com sitesi anahtar kelime içermediği halde oldukça iyi yerlere gelmiş sitelerden biridir. Hem marka olabilecek, hem de içerisinde anahtar kelimeleri barındıran bir alan adıyla yola çıkmanız, ileride sizi çok rahatlatır.

Film Sitesinde Neler Olmalı?

Film sitesinden para kazanmak istiyorsanız bazı şartları yerine getirmelisiniz. Bu şartlar, sitenizin daha kaliteli bir film sitesi olmasını ve ziyaretçi toplamasını sağlayacaktır.

Filmin IMDB puanı, oyuncular, konusu, yönetmen, varsa serinin diğer filmlerinin bağlantıları, alternatif film izleme kaynakları, altyazı ve dublaj seçenekleri, tahmin özelliği içeren arama özelliği (filmin birkaç harfi yazıldığından google gibi öneriler sunarak filmin bulunmasına yardımcı olur), hızlı ve responsive bir site tasarımı şarttır.

Bu şartlar karşılandığından güncel bir film sitesinin para kazanmaması için hiçbir neden yoktur. Artık yapılması gereken günlük sınır olmadan olabildiğince çok ve doğru filmleri girmektir. Çünkü rakipleriniz çok güçlü ve bünyelerinde binlerce film yayınlıyorlar. Onlardan geri kalmamak ve pastadan büyük bir dilim almak için hızlı ve disiplinli çalışmalısınız.

Film Sitesi Kurmak Yasal Mı?

Bu sorunun yanıtı hem evet hem hayır! Çünkü bazı filmler telif hakkı içerirken bazı filmler bulundurmazlar. Film sitenizde yayınlayacağınız filmler Türkçe (Düğün Dernek gibi) ve yeni çıkan (Dunkirk gibi) filmler olmamalıdır.

Türkçe ve yeni filmlere telif hakkı bildirimi gelme riski yüksektir. Hatta Türkçe filmleri hiç yüklememenizi  önerebilirim. Yabancı filmler eskidikçe telif bildirimi alma riski düşer ancak Türkçe filmler daima risklidir. Hukuk büroları sürekli takiplerini yaptıklarından bu filmleri yayınlamanızı önermiyorum. Ünlü film sitelerinin de bu şekilde ilerlediklerini görebilirsiniz, birçoğu Türkçe film eklemez.

Peki ekleyen nasıl ekliyor derseniz onlar risk almayı sevenler yada yurtdışında yaşayanlardır. Alan adı whois bilgileri gizleyerek ve hostingi yurtdışından alarak kendilerini güvende hissetmektedirler. Yada bizzat yurtdışında yaşayarak böyle bir proje başlatmış olabilirler. Kısaca film sitelerinin yasal bir durumu söz konusu değildir, sadece yayınlayacağınız filmlere dikkat etmelisiniz.

Telif hakkı bildirimi geldiğinde bunun gerçekten bir telif hakkı sahibinden geldiğini doğruladıktan sonra filmi sitenizden kaldırarak sorunu çözebilirsiniz. Telif bildirimleri genellikle sitenize bırakacağınız mail adresi üzerinden yapılır. Dolayısıyla mail adresinizi sık sık kontrol etmekten kaçınmayın.

Şunu da eklemek istiyorum. Sahip olduğunuz film sitesinde barındırma işlemi yapmıyorsunuz. Filmleri yabancı sunucularda örneğin vk, openload gibi servislerde barındırıyorsunuz. Asıl suç barındırmak, siz sadece paylaşımcı olduğunuz için tek yapmanız gereken telif gelince filmi kaldırmak.

Filmleri Nereden İndireceğim?

Film sitesi kurmak ve para kazanmak istiyorsanız güncel veya eski filmlerin tümünü sitenizde bulundurmalısınız. Yani insanlar sizin sitenizi tercih etmeli ve bu sitede her film bulunur demelidir. Filmleri torrent sitelerinden bulabilirsiniz. Ayrıca bazı indirme siteleri de film dosyalarını yayınlamaktadır.

Bunların sürekli takiplerini yaparak günlük onlarca filmi sitenizde yayınlamalısınız. Bu filmlerin en az 720p, mümkünse 1080p çözünürlüğünde olmalarına özen gösterin. Örnek bir torrent sitesi isterseniz Turknova, turkseed ve zamunda kaliteli sitelerdendir. Aradığınız filmleri burada bulamıyorsanız benzerlerini google’da aratarak bulabilirsiniz. Filmleri bilgisayarınızda bulundurmanız yasal sorunlara neden olabileceğinden yükledikten kısa süre sonra filmi silin yada harici bir diske yükleyip kenara koyun.

Film Siteleri Nasıl Para Kazanır?

Online film izleme sitesi kurdunuz ve yayına aldınız. Birkaç ay sonra sitenizin ziyaretçi sayısına göre reklam şirketlerine başvurabilirsiniz. Film siteleri telif hakkına tabi olabileceklerinden Adsense ile çalışamazlar.

Bu sebeple Reklam Store, Popads, Wordego, AdMatic, LinkWise, DGMAX, Ligatus, AdCash firmalarıyla çalışabilirsiniz. Bu firmalar sitenizde reklam yayınlayarak gelir elde etmeniz yararlar. Bunlar dışında banner ve link satışları da yapabilirsiniz. Sitenizin ilk birkaç ay reklam yayınlamaması önemlidir. Ardından ziyaretçiyi sıkmayacak oranda reklamlar yayınlayarak para kazanabilirsiniz.

Filmleri yükleyeceğiniz sitelerden de para kazanırsınız. Örneğin Openload, Estream, Netu ve Streamango video siteleri videolarınız izlendikçe size para öderler.

Film sitesi kurmak para kazandırır mı yada film siteleri para kazanıyor mu sorusunu net olarak evet şeklinde yanıtlayabiliriz. Bu siteler para kazanıyor ve film sitesinden para kazanmak isteyenlerdenseniz aralarına katılabilirsiniz!

Film Siteleri Ne Kadar Kazanıyor?

Bir film sitesinin aylık kazandıracağı para ziyaretçi sayısına göre değişir. Günlük ortalama 10 bin kişinin girdiği bir sitenin aylık kazancı ortalama 2500 TL kadardır. Bu gelir sitede yayınlanan reklam sayısına ve türüne göre de değişebilir. Reklam satışları ve link satışlarıyla birlikte tahmini çıkardığım ücret budur.

Film sitesi açarak para kazanmak istiyorsanız ziyaretçi sayısı asıl odağınız olmalı. Ancak bunun çok zor olmadığını bilin. Çünkü birçok site henüz 1 yılı doldurmadan kapanıyor ve aramalardan yok oluyor. Siz sıkılmadan içerik üretmeye ve filmlerinizi pazarlamaya devam edin. Aylık kazancınızla evinizi geçindirebilecek konuma gelme fırsatınız var.

İşlerinizi riske atmak istemiyorsanız birden fazla siteyle ilerleyebilirsiniz. Yani sadece bir film sitesi açmak zorunda değilsiniz. 2-3 siteyi birden yönetebilirim diyorsanız bu da mümkün. Giderleriniz haliyle biraz artacak ama geliriniz de aynı oranda artacaktır. Ayrıca 2 siteniz var diye sitelerinizden birini ihmal etmemelisiniz.

Film sitesi kurmak ve para kazanmak konusunda pek çok detaydan bahsettik, bilmek istediğiniz başka konular varsa yorum yapabilir veya iletişim sayfasından yazarak destek isteyebilirsiniz. Bol kazançlar!

Mutlaka Okumalısın

adsense-para-kazanma

Adsense’den Para Kazanma Yolları

Adsense, Google tarafından geliştirilen ve dünyanın en çok tercih edilen reklam verme / reklam yayınlama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir