Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Ağustos 2019

Medium Sitesinde Yazı Yazarak Para Kazanmak

Medium Sitesinde Yazı Yazarak Para Kazanmak

Medium.com, 2012 yılında, aralarında Twitter’in eski kurucularından Evan Williams’ın da olduğu bir grup girişimci tarafından kuruldu. Oku, yaz ve hikayeni paylaş mottosuyla yayın yapan site, Twitter gibi mikro blog sitelerinin aksine karakter sınırına takılmadan, daha esnek ve kolay bir arayüzle içerik girmeye yarıyor. Reklamsız gelir modelini benimseyen Medium, içerik üreticilerine para da ödüyor. Medium’un ne olduğunu öğrendik, şimdi medium para kazanma işinin detaylarına bakalım…

Medium Yazarı Olmanın Avantajları

Site, kullanıcılarına oldukça kolay bir arayüz sunuyor. İçerik üreticileri yazı yazarken sadece ve kullanışlı bir editöre sahip olmanın avantajlarını iyi bilirler. Medium bu konuda sorunsuz çalışıyor, ve içeriğe odaklanmanızı sağlıyor. Sitede kaç adet yazacağınızın yada yazıda bulunan karakterlerin bir sınırı yok; istediğiniz kadar uzun çok sayıda yazı yazabilirsiniz. Sitenin bana göre en önemli avantakı SEO! Arama motoru optimizasyonu dediğimiz bu önemli detay, yazılarınızın arama motorlarında daha görünür hale gelmesini sağlıyor. Bir websitesi veya blogun aksine Medium’da yazacağınız yazılar kısa sürede üst sıralara yerleşiyor ve sizi rekabete dayalı masraflardan da kurtarıyor. Blog ve websitesi açmak masraflı işlerdir fakat bu sitede tek kuruş ödemeden profesyonel bir blog site sahibi olabiliyorsunuz.

Sitede fazla rakibiniz yok, Türkçe içerik üreten sayısı gördüğüm kadarıyla çok sınırlı ve bu yazılar genellikle imleme amaçlı kullanılıyor. Asıl sitelerine kullanıcı çekmek amacıyla Medium’u kullananlar da fazla değil. Yani bir konuda lider olma şansınız yüksek. Eğer ücretsiz bir hizmet arıyorsanız ve yazacak çok şeyiniz varsa Medium tam size göre.

Medium Para Kazanma Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Medium, sadece içerik üretip yayınlayabileceğiniz sıradan bir site değil. Medium’dan para kazanmanız da mümkün. Bu iş tıpkı makale yazarlığı gibi ancak burada yazdıkça değil okundukça para kazanıyorsunuz. Medium ortaklık programını şu şekilde çalışıyor: İçerik üreticileri en iyi hikayelerini kilitli yani ücret vererek ulaşılacak şekilde yayınlıyorlar. Bu içerikler bir yıldızla işaretlenip ücretli oldukları belirtiliyor. İstatistik sayfası her Çarşamba günü güncelleniyor ve kazandığınız para ortaya çıkıyor. Her ayın sonunda yayınladığınız içerikler okundukça para kazanıyorsunuz.

Medium, kaliteli içeriği ödüllendirmek için tasarlanmıştır. Yani tıklama sayıları önemli değil, hikayelerinizin etkileşim oranı önemlidir. Okuma süresi buradaki ilk sinyal olarak algılanıyor. Yani para kazanmak istiyorsanız içerikleriniz mutlaka okunmalıdır.

Şubat 2018’de, üyeler için en az bir hikaye yayınlayan yazarların % 56’sı para kazandılar – bu ay için ortalama 58.45 $ demek. Tek bir yazarın aylık en çok kazandığı para 9,491,12 $.  Tek bir hikaye için ödenen en yüksek miktar ise 1,136,78 $.

Kilitli hikayelere erişmek istiyorsanız aylık 3 adet hakkınız var. Bunu üye olan herkes yapabiliyor. Aylık 5 $ ödeyenler ise site üzerindeki bütün kilitli (ücretli) içeriklere erişebiliyor. Yani medium para kazanma sisteminden gelir elde etmek istiyorsanız içerik kalitesini yükseltmelisiniz.

Türkiye’de Medium’dan Para Kazanmak

Medium ülkemize açık bir site ve isteyen herkes sadece bir Google hesabıyla hesap açıp içerik üretmeye başlayabilirler. Yalnız şöyle bir sorun var: Medium’un kullandığı ödeme sistemi olan Stripe ülkemizde aktif değil. Yani siteden para kazanıyorsunuz ancak bunu nakit olarak ödeme alamıyorsunuz. Bu sistemin ne zaman ülkemize geleceği yada Medium’un direk banka hesabına ödeme yapmak gibi yöntemleri ne zaman kullanacağı da belli değil. Bu engeli yurtdışında hesap açarak yada güvenilir başka biri üzerinden ödeme almak gibi yöntemlerle aşabilir misiniz bilmiyorum, bir denemek lazım.

Medium dışında internetten para kazanma yollarını öğrenmek için bkz: İnternetten Para Kazanma Yolları

Bol kazançlar!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Mücahit DOĞAN dedi ki:

  İlginç bir yöntemmiş ve ücretler çok yüksek. Bir yazıdan bu kadar para kazanmak müthiş bir şey olmalı 🙂

  1. İsa Yaşa dedi ki:

   Yurtdışı için güzel bir kazanç kapısı… Ülkemizde de biraz uğraşla para kazandırabilir.
   Teşekkürler 🙂

Yorum Yaz