Çarşamba , Şubat 19 2020
Ana Sayfa / İş Fikirleri / Seslendirme Yaparak Para Kazanmak
seslendirme sanatçıları gibi seslendirme işi

Seslendirme Yaparak Para Kazanmak

Seslendirme işi, sesine güvenen herkesin yapabileceği bir meslek. Seslendirme sanatçıları gibi, onlarla birlikte iş yaparak para kazanmak ve bir meslek edinmek ister misiniz? Seslendirme yapmak istiyorum diyor ve sesinizin en az seslendirme sanatçıları kadar kaliteli ve farklı olduğunu düşünüyorsanız seslendirme yaparak para kazanabilirsiniz. Bu iş için çeşitli ajanslar, reklam firmaları ve hatta youtube kanallarıyla bile çalışabilirsiniz. Çizgi filmler, diziler, sinema filmler, belgeseller gibi tüm yapımlar seslendirme yapılarak düzenleniyor ve bu dublaj sanatçıları işlerinden gelir elde ediyorlar. Siz de seslendirme yaparak

Daha önce izlediğiniz filmlerdeki sesleri kimlerin seslendirdiğini merak ediyorsanız bunlar; Sungun Babacan, Uğur Taşdemir, Özlem Altınok, Yekta Kopan, Nilay Cennetkuşu, Zeyno Burcu Temel, Nilay Yelldone, Arda Aydın, Deniz Salman, Tamer Karadağlı, Mazlum Kiper, Serdal Güzel, Nur Subaşı gibi daha binlerce isim… Buz Devri filminde Sid karakterini seslendiren Yekta Kopan gibi isimleri merak ediyor ve bunlardan biri olmak istiyorsanız önünüz açık…

Seslendirme Yapmak İstiyorum

Eğer ses tonunuzun seslendirme yapmaya uygun olduğunu düşünüyorsanız bunun için ajanslara başvurabilirsiniz. Seslendirme yapmak istiyorum diyenler öncelikle bir dizi eğitimden geçmelidir. Bu iş metnin takibi gibi birçok profesyonel detaya dikkat etmeyi gerektirdiğinden öncelikle bilmeniz gerekenleri öğrenmelisiniz. Federal Film Akademi bu eğitimi verenlerden bir tanesi. Seslendirme yapmak istiyorum diyorsanız bu kurumlar görüşerek işe başlayabilirsiniz.

Seslendirme Ajansları

Seslendirme ve dublaj ajanslarının en bilinenleri Bibersa ve Federal Akademi. İlinizdeki özel seslendirme ajanslarını da değerlendirebilirsiniz. Bu ajanslardan santral seslendirme, ingilizce seslendirme, reklam ve çizgi film seslendirme gibi iş teklifleri alabilirsiniz. Seslendirme ajansları ön değerlendirme ve eğitimin ardından size iş teklifi sunacaktır. Ardından yarı zamanlı veya tam zamanlı olarak bu işi yapabilirsiniz. Hesaplama okunacak kelime sayısı üzerinden yapılıyor, ne kadar kazanacağınız okuyacağınız kelime sayına göre belirleniyor.

Seslendirme Kursu ve Ücretler

Seslendirme kursu, sesinizi daha etkin şekilde kullanmanıza yarayan bir dizi eğitimleri içerir. Metnin takibinin yapılması, iyi bir seslendirme sanatçısında ne tür özellikler bulunmalıdır, stüdyo ve mikrofon eğitimi gibi eğitimlerin ardından seslendirme kursunu tamamlayarak bir meslek sahibi olabilirsiniz. Seslendirme kursu ücretleri Diksiyon.com.tr sitesinde belirtilen rakama göre 2000 TL. Seslendirme kursu fiyatları her ile göre değişiklik gösterecektir. Farklı seslendirme ajanslarından fiyat almayı unutmayın.

Seslendirme Sanatçıları Ücretleri

İşe yeni başlayan birinin Yekta Kopan kadar kazanamayacağı açıktır, bu nedenle her seslendirme sanatçısının kazandığı para da aynı değil. Ortalama 2000 TL vererek kursunu aldığınız seslendirme işinden yaptığınız işe göre para kazanırsınız. Seslendirme sanatçıları ücretleri, sesin ve sanatçının özelliklerine göre ve okunacak kelime sayısına göre hesaplanır. Profesyonel seslendirme sanatçıları, bu işin başlangıçta ticari olarak düşünülmemesi gerektiğini ve işe konsantre olunmasını tavsiye ediyor. Sizler de seslendirme sanatçısı olmak istiyorsanız öncelikle bu işte nasıl profesyonel olabilirim diye düşünmelisiniz. Seslendirme sanatçısı ne kadar kazanır sorusuna somut bir yanıt isterseniz sesin kalitesine göre ortalamanın üzerinde kazandıklarını söyleyebiliriz.

Seslendirme İş İlanları

Seslendirme iş ilanları için kariyer.net gibi sitelere bakabilirsiniz. Burada yerel ve ulusal tv ve radyolar için seslendirme sanatçısı arayan pek çok ilan mevcut. İş ilanlarına internetten baktıktan sonra ilinizdeki ulusal ve yerel radyo ve televizyonlarla görüşerek iş başvurusu yapabilirsiniz. Bu kurumlar seslendirme sanatçısından beklenen özellikleri karşılıyorsanız size iş verecektir. Piyasada birçok yapım için halen seslendirme sanatçıları aranıyor ve biraz gayretle iş bulmanız hiç de zor değil.

Sizlerle birlikte internetten para kazanma yolları ve iş fikirlerini aramaya devam ediyoruz. Siz de sesinize güveniyorsanız ve bu mesleği profesyonel olarak yapabilirim diyorsanız ufak meblalar yatırarak karşılığında seslendirme sanatçısı olabilir ve para kazanabilirsiniz. Tek yapmanız denemek, kaybedeceğiniz hiçbir şey yok. Bol kazançlar dilerim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir