Çarşamba , Şubat 19 2020
Ana Sayfa / İş Fikirleri / Uber Sürücüsü Olmak ve Uber’den Para Kazanmak
uber sürücüsü olmak ve para kazanmak

Uber Sürücüsü Olmak ve Uber’den Para Kazanmak

ber’in adını sıkça duyuyor olmalısınız. Yasal mı, vergi veriyor mu, para kazanma, uber sürücüsü olmak, uber araba şartları nelerdir gibi türlü sorular soruluyor… Bu yazıda UBER hizmetiyle ilgili sıkça sorulan sorulara yanıt vereceğiz.

Önemli Not: UBER’in araç alımını durdurduğuyla ilgili bilgiler geliyor, araç almadan önce lütfen UBER’i arayarak bilgi alın!

Sarı taksi olarak bilinen hizmet grubuyla sıkça müşteri sorunu yaşayan bu taşıma servisi ülkemizde de faaliyet gösteriyor. İnsanların bir mobil uygulama üzerinden kendilerine en yakın UBER surucusunu çağırmasıyla çalışan ve gitmeden önce fiyat ve yol bilgisi de veren uygulama tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sevildi. Yolcuların geri bildirimlerine bakarak UBER yolculuklarından ve sürücülerden memnun kaldıklarını söyleyebiliriz. Hal böyle olunca İstanbul’da UBER, kısa sürede 2000 kadar sarı taksiyi bünyesine kattı ve uber sürücüsü olmak isteyen binlerce taksi veya ticari araç sahibi var.

Uber Sistemi

Bir puanlama sistemine sahip olan uber’de, araç hizmeti sunan ve hizmet alan kişiler birbirlerine hizmet sonunda puan verirler. Bu puanlamanın sonunda sürücüler 5 yıldız alabilmek için en iyi hizmeti sunmaya çalıştıklarından müşteri memnuniyeti artar. Sürekli düşük puan alan bir uber sürücüsünün hizmet lisansı iptal edilebilir. Aracın temizliği ve güvenlik gibi bakım durumları, müşteriye ulaştığınız süre, kullandığınız yol, trafik kurallarına uyup uymadığınız gibi pek çok detay alacağınız puanı etkileyecektir. Aracı çağırdıktan sonra, uber sürücüsünün bulunduğu konumu da gösteren uygulama sayesinde işi savsaklamak da söz konusu değildir. UBER, bu tür disiplinleri içerdiği için yolcular tarafından sevilir.

Son günlerde medyada çıkan haberlere rağmen UBER, hizmet vermeye ve vergilerini ödemeye devam ediyor. İnsanların taksi mi uber mi sorusuna ise genellikle UBER yanıtını verdiklerini görebilirsiniz. Bu da hizmet kalitesinin bir kanıtı olarak düşünülebilir… Sizler de uber sürücüsü olmak ve uber’den para kazanmak istiyorsanız geç kalmadan başvurunuzu yapın. Diğer detaylar için yazımıza gözatabilirsiniz…

Uber Sürücüsü Olmak

Uber sürücüsü olmak gerekli şartları sağladığınız takdirde çok kolay. Taksiniz veya lüks aracınızla Uber sürücü sistemine kayıt olun ve sizden istenen belgeleri temin ederek müşteri bulmaya başlayın. Kayıt için gidiniz: Uber Sürücü Ol Kayıt olduktan sonra sizden hangi tür iş ortağı olmak istediğiniz bilgisi istenir. Mevcut sarı taksinizle veya XL denilen, en az 6 kişi taşıma kapasiteli (Vito gibi) aracınızla kayıt olabilirsiniz. Ardından kayıt için UBER’in İstanbul’daki ofisine giderek işleminizi tamamlayabilirsiniz. İstenen belgeleri tamamlayıp teslim edin, şartlara da uygunsanız uber para kazanma işine başlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken yolcu beklemek…

Not: UBER, sürücü adaylarını bir takım testlerden geçiriyor ve işe almadan önce sorular soruyor. Başvuru öncesi hazırlıklı gitmenizde fayda var.

Uber Sürücüleri Ne Kadar Kazanıyor?

Uber para kazanma işi sizin performansınıza, yaptığınız iş sayısına, mevkinize ve iş sonrası müşteri yorumlarına göre değişir. Ayrıca müşterinin gitmek istediği yere olan uzaklık arttıkça kazancınız da artacaktır. Müşterilerle nakit var mı yada para üstü gibi sorunlar yaşamazsınız, ödemeler kartla ve otomatik yapılır. Kazancınız sisteme düşer ve maaşınızı düzenli olarak alırsınız. Somut bir rakam isterseniz bir UBER şoforünün tüm giderler çıkarıldığında uber aylık kazanç 3.000 – 3500 TL’dir. Bu rakam bir UBER şöforünden alınmıştır. Bu rakama farklı gider ve gelir kriterleri eklenebilir ve fiyat artıp azalabilir. En doğru bilgiyi bizzat uber şöförlerinden ve UBER’in merkez ofisinden alabilirsiniz. Bu sayede işe başlamadan önce uber fiyat tarifesi ve uber ne kadar kazandırıyor gibi sorular hakkında bir fikriniz olur.

Uber Yasal Mı?

Son dönemde sıkça gündeme gelen UBER, rakiplerini kızdırmış durumda. Klasik hizmetlerin aksine kaliteyi ve konforu öne çıkaran uygulama tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de rakiplerini köşeye sıkıştırıyor. Türk insanı klasik taksi ve taşıma hizmetlerinin aksine UBER’i daha güvenli ve konforlu buluyor. Ancak ülkemizde yasal mevzuat düzenlemeleri henüz yapılmadığından uber yasal mı sorusu da sıkça gündeme geliyor. Bu sorunun yanıtı şimdilik muallak. Yani ilerleyen dönemde bir yanıt alacağımız kesin. Uber sürücüleri şu anda işlerini yapmaya devam ediyorlar ve birkaç pürüz dışında sorun da görünmüyor. UBER’in iletişim bölümünden kendilerine hizmetleri durdurmayı düşünüp düşünmediklerini sordum, yanıtı aşağıya ekledim.

Merhaba, Türkiye’deki operasyonlarımız tamamen yasal bir zeminde yürütülmektedir. Tüm sürücü ortaklarımızın bakanlık ve belediyeden gerekli belge ve lisansları mevcuttur. Uber olarak her zaman tüm sürücü ortaklarımız ve yolcularımıza her türlü desteği sağlamaktayız. Yolculuğunuzda herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, uygulamanızın yardım bölümünden bize yazabilirsiniz. Destek ekibimiz en kısa sürede gereken her türlü yardımı sağlayacaktır.

Uber İş Başvurusu Şartları

İsteyen herkes bu işten para kazanabilir ancak uber sürücüsü olmak için bazı şartlar var. Bu şartlar hangi tür iş ortağı olacağınıza göre değişiyor. Bunlardan herkese uygulananları şöyle;

 • 18 yaşından büyük olmak.
 • Araç sürmeye engel yasal bir durumu olmamak.
 • Aracı sürecek sınıfta ehliyet sahibi olmak.
 • Sabıka kaydının temiz olması.

Uber XL Şartları

XL denilen Vito ve Caravelle türü araçları sürebilmek için bazı belgeler gerekiyor. Bunlar;

 • D2 Belgesi
 • Yol ve Güzargah Belgesi
 • Ruhsat
 • Şirket Açılış Belgeleri
 • Araç Sigortaları

Uber Taksi İçin Gerekli Belgeler

Kendinize ait taksinizle uber sürücüsü olabilirsiniz. Taksi için istenen belgeler;

 • SRC
 • Psikoteknik
 • Şöfor Kartı
 • Araç Ruhsatı

Uber Arabaları

Uber arabaları seçerken müşteri memnuniyetini maksimum seviyede tutmak için olabildiğince genç araçlar istiyor. Araçların temizlik, bakım ve konforlarına dikkat ediliyor. Müşteri, hizmet sonrası sizi oyladığı için aracınızın bütün bakımlarını dikkatli yaptırmanız gerek. Uber sisteminde kayıtlı 2000 taksi var. Yani klasik taksi tipi araçlarla bu sisteme girebilirsiniz. 4 kapılı araçlar Uber Taxi (Go) olarak, Mercedes E serisi lüks araçlar Uber Black ve yüksek taşıma kapasiteli araçlar ise Uber XL olarak sınıflandırılıyor. Her aracın müşteriye masrafı ve araç sahibine kazandırdığı para farklıdır. Uberde sürücü olmak için gerekli şartları sağlamak, belgeleri temin etmek ve temiz bir araç sahibi olmak yeterlidir.

Uber Neden Tutuldu?

İstabul’da yıllardır süre gelen bir sarı taksi egemenliği var. Bu sarı taksiler hizmet kalitesinin düşük olduğu, konforsuz araçlar. Gereksiz sohbetler, izin almadan açılan radyo programları, depresif müzik tarzları, sağa sola edilen küfürler, trafik kurallarının çiğnenmesi gibi nedenlerle insanlar farklı bir hizmet arayışı içine girdiler. UBER bu noktada devreye girip müşteri odaklı taşıma hizmeti verince insanlar tarafından sevildi. Aracın nerede olduğu görebilme, güzergah seçebilme, nakit ödeme şartının olmaması, araçların son derece bakımlı ve ferah olması, sürücülerin nezaketi gibi kriterler sağlanınca sarı taksiler yerine UBER tercih edildi. Klasik taksilere ek olarak puanlama sistemi olduğundan şoförler ciddiyetsiz davranışlara girmeden, son derece profesyonel şekilde yolculuğu tamamlamaya çalışıyor, bu da müşteriyi olumlu etkiliyor… Yasal zemin ayarlanır ve Uber hizmetleri resmi hale gelirse piyasada daha çok rekabet göreceğiz gibi görünüyor.

Siz de uber sürücüsü olmak ve uberden para kazanmak istiyorsanız UBER resmi sitesini ziyaret edin ve detaylı bilgi alın… Ayrıca bize UBER deneyimlerinizi aktararak bu içeriğin genişlemesini de sağlayabilirsiniz. Son olarak internetten para kazanma yolları nelerdir öğrenmek isterseniz şu yazıya gözatın: İnternetten Para Kazanma Yolları

Hoşçakalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir