Çarşamba , Şubat 19 2020
Ana Sayfa / İş Fikirleri / Üniversite Öğrencisiyim Nasıl Para Kazanabilirim?
üniversite öğrencisiyim nasıl para kazanabilirim

Üniversite Öğrencisiyim Nasıl Para Kazanabilirim?

Bir lise veya üniversite eğitimi için şehir dışına gittiniz, ev veya yurt tuttunuz, odanıza yerleştiniz ve okula gidip gelmeye başladınız. Hiçbir sorun yok, aileniz yeterince para gönderiyor fakat sosyal aktivitelere yada sürpriz harcamalar için para bulamıyorsunuz… Yada aileden hiç para gelmiyor ve bir başınızasınız… Bu durumda ne yapılabilirim, üniversite öğrencisiyim nasıl para kazanabilirim diyenler için ne tür çözümler bulunabilir?

Her üniversite öğrencisi ders ve sınav dönemleri dışında eğlenmek, sosyal aktivitelere katılmak ve zihnini boşaltma ister. Sevilen arkadaşlarla gidilecek bir okul gezisi bunun için idealdir. Ancak öğrencinin attığı her adım para demektir. Yeme, içme, ulaşım, kitap, kalem, barınma, ısınma, elektrik derken paranızın büyük bölümünü kaybedersiniz. Başka harcamalara genellikle para kalmaz ve evde oturursunuz. Çıkmak istediğinizde ise yine para lazım olacaktır. Peki parayı nereden bulacağız? Gelin birlikte öğrenelim…

Üniversite Öğrencisiyim Nasıl Para Kazanabilirim?

Öğrenci Ek İş İlanlarına Bakın

üniversite öğrensiyim nasıl para kazanabilirim diyenler ilk olarak ilinizde bulunan kafe, eczane, pastane, bar, restoran gibi yoğun tempolu çalışılan ve sürekli eleman arayan iş yerlerine giderek bizzat başvurun. Bu başvurular sırasında işi gerçekten istediğinizi karşı tarafa gösterin. İşin tam zamanlı mı yoksa yarı zamanlı mı olacağına önceden karar vermelisiniz. Öğrencininin para kazanması önemlidir ancak dersleri daha önemlidir. Sınavlarınızı ve derslerinizi aksatmayacak şekilde anlaşma yapmaya çalışın. Bu tür iş yerleri genellikle sigortasız, haftalık usulü çalışacak part time öğrenci elemanlar arar. Haftalık 200-400 TL kazanç sağlayabileceğiniz bu işler sayesinde öğreniminiz sırasında zaman açısından biraz zorlansanız bile maddi olarak rahatlarsınız. Öğrenci iş ilanlarına bakarken kariyer.net gibi iş bulma siteleri yerine bizzat çarşıya çıkıp araştırma yaparak iş bulmaya çalışın. Bu tür bir iş bulduysanız ve derslerinizi aksattığınızı düşünüyorsanız ikinci öğretimle derslere girebilirsiniz. Bunun için dersin hocasıyla görüşmeniz ve durumunuzu bildirmeniz yeterli.

Öğrenci Part Time İş İlanları

Araba ve motor ehliyetiniz varsa pizzacı, dönerci gibi iş yerlerinde dağıtım elemanı olabilirsiniz. Bu iş yerleri günün yoğun saatlerinde çalışacak part time eleman arayışındadırlar. Sabah 8’den öğlen 12’ye kadar çalışarak ve sadece dağıtım işi yaparak para kazanabilirsiniz. Bu işler dışında kuaför, mağaza elemanı, satış danışmanı, temizlik elemanı, garson, gişe elemanı, burger king elemanı gibi part time iş ilanlarına mutlaka gözatın. Bu iş yerleri ilanlarını internet üzerinden de verebildiğinden mutlaka ilan sitelerine de gözatın. Bir gün içinde onlarca iş yeriyle görüşebilirsiniz ve asla pes etmeyin. Mutlaka içlerinden bir tanesi sizi işe alacak ve para kazanmanızı sağlayacaktır. Öğrenci ek gelir elde etmek istiyorsa zamanını iyi değerlendirmek zorundadır. İş aramak gibi aktiviteleri sınav dönemlerinde değil, tatillerde veya okulun ilk başladığı günlerde yapmalısınız.Aksi takdirde bir iş yerinde çalışmak bütün öğrenim hayatınızı zora sokacaktır.

Öğrenciyim Param Yok, Nasıl Para Kazanabilirim?

Her öğrenci ekonomi bilmek zorundadır. Aileniz siz çok daha küçükken evinizi nasıl idare ettiyse artık siz de kendi hayatınızı idare ettirmek zorundasınız. Bu nedenle üniversite öğrencisiyim nasıl para kazanabilirim diye düşünmeli ve gecikmeden adım atmalısınız… İlk olarak harcamalarınızı düzenleyin. Size en çok para kaybettiren aktivite nedir? Yemek mi, ulaşım mı yada arkadaşlarınız kafede içtiğiniz kahvelerin hesabı mı? Bu harcamalarınızı düzenleyin tutumlu olun. Unutmayın, para zor gelir fakat kolay gider. Aylık giderlerinizi hesaplayın ailenizden, işinizden yada bursunuzdan gelen parayla karşılaştırın. Geliri gidere oranladıktan sonra neden parasal sorun yaşadığınızı da göreceksiniz. Harcamaları kısmak bir çözüm olabilir. Daha uygun fiyata yemek yiyebileceğiniz bir yer keşfedebilirsiniz. Yada ulaşım için farklı alternatifler deneyebilirsiniz.

Eğer acil olarak paraya ihtiyacınız varsa ailenizle görüşünüz. Öğrencilerin giderleri genellikle önemlidir. Önemli bir kitap veya ev kirası gidi giderlerinizi karşılayamıyorsanız ailenizle görüşün ve durumu bildirin. Mutlaka yardımcı olacaklardır. Eğer ailenizden yardım alamazsanız o halde yukarıda bahsettiğim part time iş ilanlarına bakmalısınız. Part time işler birçok öğrencinin aylık masraflarına yeter. Bu paraya ailenizden gelecek parayı da ekleyerek rahatça yaşayabilirsiniz.

Diyelim ki iş de bulamadınız, o halde yapmanız gereken burs veren vakıf ve kurumlarla görüşmektir. Bu vakıfların verdikleri para geri ödemeli yani kredi şeklinde yada geri ödemesiz burs şeklinde olabilir. İlk iş vakit geçirmeden KYK burs ve kredi başvurularına gözatın. Başvuru tarihlerini takip edip burs veya kredi çıkmasını bekleyin. Ardından Vakıflar Genel Müdürlüğü burslarına başvurun.

KYK ve Vakıf burslarına başvurduktan sonra yapmanız gereken bulunduğunuz il ve ilçedeki belediye burslarına başvurmaktır. Her belediye belirli sayıda öğrenciye her yıl burs dağıtır ve bunlar genellikle geri ödemesiz burslardır. Siz de bulunduğunuz il ve ilçe belediyelerine bizzat başvurarak burs talebinde bulunabilirsiniz.

Her ilin hayırsever iş adamları tıpkı belediyeler gibi burs dağıtır. Öğrencinin okuduğu bölüm ve başarısına göre dağıtılan bu burslardan siz de yararlanabilirsiniz. Yerel vakıflar tarafından dağıtılan burslara bizzat başvurmalısınız. Hangi vakfın burs dağıttığını öğrenmek için internetten araştırma yapın yada belediyeden bu konuda bilgi isteyin.

Öğrenci Kredi Kartı

KYK’dan burs ve kredi çıkması durumunda size öğrenci kredi kartı verilir. Aldığınız kartın 500 TL kadar kredi çekme limiti bulunur ve her ayın belirli günlerinde bu borcun belli bir miktarını ödemeniz istenir. İnternetten alışveriş gibi özellikleri de bulunan bu kartın limitini arttıramazsınız. Ayrıca bu kartı keyfi kullanımlar için değil daha çok acil ihtiyaçlarınız için kullanın. Minimum ödeme miktarını ödeyemediğiniz takdirde kredi puanınız düşecektir ve bu da ileride kredi çekmek isterseniz size zorluk çıkarır. Paranızı dikkatli kullanın ve borcunuzu geciktirmeyin. Öğrenci kredi kartı, banka kartından bağımsız çalışır ve her iki hesap tek bir kart üzerinden kontrol edilir. Şifreleri aynıdır ve hesaplar arasında kolayca transfer yapabilirsiniz. KYK ödemeniz banka hesabınıza yüklenir. Aynı hesaptaki öğrenci kredi kartı ise 500 Tl limitle açılır ve banka hesabından bağımsızdır. Ödeme günü geldiğinde banka hesabınızda para varsa, sistem bu parayı  öğrenci kredi kartının borcunu ödemek için otomatik olarak çeker ve minimum tutarı değil borcun tamamını kapatmaya çalışır. Buna da dikkat edin, parasız kalmayın. KYK, üniversite öğrencisiyim nasıl para kazanabilirim diyenlerin ilk tercihi olmalıdır.

Öğrenciye Eğitim Kredisi Veren Bankalar

Öğrenciye kredi veren bankalar fazla değil. Bu bankaların en bilineni KYK öğrenim kredisi yani ziraat bankası kredisi. Her yıl öğrenim gören öğrencilere burs ve kredi şeklinde maddi destek sağlayan Ziraat Bankası’ndan siz de destek alabilirsiniz. Ziraat Bankası dışında öğrenciye kredi veren bankalar; Denizbank, İş Bankası, Yapı Kredi, Garanti Bankası ve Vakıfbank. Bu krediler öğrenim kredisi olarak biliniyor ve şartları sağladığınızda düşük faizli kredi çekebiliyorsunuz. Faiz oranları her bankada değişkendir ve ödemeyi yapabileceğiniz süreye göre ödeyeceğiniz tutar değişir. Öğrenim kredisi sadece öğrencilik faaliyetlerinde kullanabilir. Okul taksidi gibi… Bunun dışında işlerde öğrenim kredisi çekemezsiniz. Detaylı bilgi için: Öğrenciye Kredi Veren Bankalar

Özel Ders Verin

Özel ders almak isteyen bir çok öğrenci var. üniversite öğrencisiyim nasıl para kazanabilirim diyorsanız özel ders seçeneği sizin için oldukça kazançlı olabilir. Verilen derse ve sizin bilgi birikim düzeyinize göre saatlik ücret belirleyip bunu ilgililere duyurmalısınız. İnternet sitelerine ilan vermek bir çözüm olabilir ancak duvar ilanları daha hızlı sonuç getirecektir. İnsanların yoğun oldukları yerlere bu ilanları çıktı alıp yapıştırabilirsiniz. Ciddi olanları belirlemek için telefon numaranız yerine bu iş için oluşturduğunuz mail adresinizi vermenizi öneririm.

Öğrenci Para Kazanma Yolları

Sizlerle birlikte öğrenci para kazanma yollarını konuştuk. Bu yöntemlerin birçoğu kısa vadeli işlerdi ve acil durumlarda yapılabilecek olanlardı. Bunların dışında bir de internete yatırım yapmak var. Bu sitede sizlere internetten para kazanma yolları gösteriyorum. Birçok yöntemi detaylıca ele alıp nasıl olur üstünde konuşuyoruz… Öğrenciyseniz sizlere tavsiyem uzun dönemli yatırımlar yapın. Bir websitesi açmak gibi! Üzerinde çalışabileceğiniz, boş zamanlarınızı değerlendirmeye yarayacak bir internet sitesiyle para kazanabilirsiniz. Daha önceki bir yazımda ne üzerine site açılması gerektiğiyle ilgili detaylı bilgi vermiştim: Web Site Fikirleri Oradaki işlerden birini seçip kendinize bir web sitesi açın ve yazmaya başlayın. Bu sayede 3-6 ay gibi kısa bir sürede, part time iş yapmanıza gerek kalmadan maddi zorlukları atlatabilirsiniz.

Umarım bu yazı üniversite öğrencisiyim nasıl para kazanabilirim diyenler için bilgilendirici olmuştur. Sizler de buradaki önerileri dikkate alarak öğrenim süreniz boyunca maddi durumunuzu düzeltebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir