Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Ağustos 2019

Youtube Para Kazanma Rehberi

Youtube Para Kazanma Rehberi

Youtube para kazanma rehberine hoş geldiniz. Bu yazıda sizlerle birlikte youtuber olmanın ve bu eşsiz kazanç modelinin tüm detaylarına bakacağız. Yazının sonunda youtube’dan para kazanan varmı, youtube gerçekten kazandırıyor mu, en çok para kazanan Türk youtuberlar hangiler, hangi konuda video çeksem izlenir, youtube kanalını para kazanmaya açma gibi daha pek çok sorunun yanıtını almış olacaksınız. Sizlere genel geçer değil, somut ve bizzat tecrübe ettiğim youtube taktiklerini vereceğim. Günün sonunda siz de bir video içerik üreticisi olacak ve youtube’den para kazanmaya başlayacaksınız.

Youtube Para Kazanma Hikayesi Nasıl Başladı?

Önce sizlere youtube para kazanma özelliğinin kısa hikayesinden bahsetmek istiyorum. Google’ın, başta kendine ait bir video servisi yoktu. Daha sonra Google Videos denilen site ortaya çıktı ve insanlar buraya üye olup video yükleyebiliyorlardı. Tasarımı da kötü olan ve tutulmayan bu sitenin Dailymotion, Vimeo, Youtube gibi birçok dişli rakibi vardı ve altlarında kalmaktan kurtulamadı. Google, Videos sitesiyle yürümeyeceğini anlayınca 1.6 milyar dolara Youtube’yi satın aldı ve kolları sıvadı. Köklü tasarımla ve algoritmik değişiklikler geçiren site 2013 yılında bazı ülkelerde partnerlik yani bizim anladığımız şekilde “para kazanma” olayını başlattı. Gelirinin bir kısmını yayıncılara dağıtacağını açıklayan sitede adeta patlama yaşandı. O sıralar ülkemizde para kazanma özelliği açılmamıştı, insanlar VPN gibi çözümlerle farklı ülkeler üzerinden hesaplar açarak partner olmaya çalışıyorlardı. Başaran da vardı ama genellikle sonuç hüsrandı. Kısa süre sonra talebi gören Youtube, Türkiye için de para kazanma özelliğini devreye aldı ve macera başlamış oldu. Onbinlerce Türk youtuber şu anda izleyiciler için video içerik üretiyor ve youtube’dan para kazanıyor. Youtube, ülkemizde “Adsense” reklam servisiyle videolarda reklam gösteriyor ve gelirin bir kısmını yayıncıya ödüyor. Sadece Adsense değil youtube’den para kazanmanın yolu… Youtube, yayıncılara farklı gelir modellerinin ve fırsatların da kapısını açıyor…

Youtube’den Ne Kadar Para Kazanabirim?

Youtube’den ne kadar para kazanabilirim sorusunun yanıtı sizde, bana sormayın 🙂 Neden böyle diyorum çünkü ortaya koyacağınız işler ve yayın kategoriniz kazancınızı doğrudan etkileyen unsurlardır ve bu iki noktada da tercih sizindir. Ne kadar kaliteli, özgün ve kazandıran kategorilerde yayın yaparsanız o kadar çok para kazanırsınız. Videolarınızın kaç kişi tarafından, ne kadar süreyle izleneceği ve çıkacak reklamlara reklam verenin ödediği ücret önemlidir. TBM (Tık başı miktar) yüksek kategoriler seçerseniz Adsense geliriniz de yükselecektir. Eğlence, oyun, bilgi, sohbet, sinema, dizi gibi kanallarda TBM düşük reklamlar gösterilir ancak bu kanalların da izleyici sayıları yüksektir. Youtube’dan ne kadar para kazanılır sorusunun somut bir yanıtını isterseniz Ruhi Çenet’in geçtiğimiz aylarda açıkladığı gelirlerine bakabilirsiniz. Kaba bir hesapla partner ve diğer kesintileri de hesaba katarak Ruhi Çenet’in aylık 5 bin Tl kazandığını söyleyebiliriz. Bu rakama sponsorluklar gibi diğer gelirler dahil değildir, sadece adsense’den gelen para bu kadardır.

Youtube’da Hangi Kanallar Daha Çok Kazanıyor?

Youtube para kazanma hedefiniz varsa içeriğini doğru hedeflemeniz gerekiyor. Bunun sebeplerinden yukarıda bahsettim. Adsense’nin Türkiye gelirleri düşük. Bu birçok alanda böyle. Oyun, eğlence gibi kategorilerde yayın yapanların bundan çok şikayet ettiklerini görürsünüz ancak durum bu. Hiç kimse bu tür alanlara reklam vermediğinden haliyle BGBM ve TBM düşük… Peki ne yapmalı? Unutmayın ki bir kanalın ne kadar çok para kazandığı izlenmesiyle alakalı değildir. Milyonlarca izlenmek demek doğru orantılı olarak kazancın artmasını sağlar ama youtube’dan kazanılacak paranın miktarını etkileyen en önemli unsurlar; videonun içeriği, uzunluğu, kanal etkileşimi ve izlenme süresidir. Bunları sağlayan kanallar zaten çok izlenme ve abone kazanacaklardır.

Youtube Kanalını Para Kazanmaya Açma

Youtube para kazanma işini başlatmak için video yüklemenin yanında youtube kanalını para kazanmaya açmak gerekiyor. Youtube, geçen ay yaptığı bir güncellemeyle belirli şartları karşılamayan kanalların para kazanma özelliklerini açmayacağını ve hali hazırda para kazanan kanalları da inceleyerek bu şartları sağlamıyorlarsa para kazanma özelliklerini devre dışı bırakacağını açıkladı. Bu, işlerin daha da sıkılaşması anlamına geliyordu. Peki nedir bu şartlar? “Son 12 ayda 4.000 saatlik izlenme süresine ve mevcut 1.000 aboneye ulaştıktan sonra kanalınızın incelenmesini bekleyin” şeklinde bir ibareyi içerik oluşturucu stüdyosunda görürsünüz. Yani artık son 1 yıl içinde 4000 saat videosu izlenmeyen ve 1000 abonesi olmayanlar youtube’da gelir elde edemeyecekler. Youtube’nin bunu “vur-kaç” taktiği yapanlar için getirdiğini tahmin ediyorum. Önceleri para kazanma özelliğini açmak kolay olduğundan spam kanallarla para kazanılıyordu ancak işler değişti, Youtube artık sadece gerçekten içerik üreten kaliteli kanalların para kazanmasını istiyor. Ayrıca bu şartları sağlasanız bile bazen para kazanma özelliği açılmıyor. Çünkü bir inceleme süreci de var ve gelecek yanıtın olumlu olacağı kesin değil. Çoğu kanalı onaylıyorlar ancak elenenler de yok değil… Bu yüzden telif hakkı içeren videolar yayınlamamaya özen gösterilmeli.

Youtube Para Kazanma Yolları

Adsense

Youtube, onaylanmış partner kanallarda reklam göstererek yayıncılara gelirin bir kısmını öder. Reklam verenler yine Türk ürün ve hizmet satıcılarıdır ve her reklam verenin bütçesi farklıdır. Youtube kanalınızın para kazanma özelliği açıldıktan sonra artık bütün videolara reklam ekleyebilir ve para kazanabilirsiniz. Reklamlarınız ne kadar çok kişi tarafından görüntülenir ve tıklanırsa o kadar çok kazanırsınız. Ayrıca TBM yüksek kelimeler seçerseniz Adsense geliriniz de artacaktır. Adsense, Google’ın resmi reklam servisidir ve Youtuberların tamamı gelirlerinin büyük kısmını bu şekilde sağlarlar. Adsense, her ayın belli günlerinde kesinleşmiş kazancı hesabınızda gösterir ve paranızı alırsınız.

Sponsorluklar

Türkiye’deki Youtuberlar’ın Adsense’den ziyade daha çok güvendiği gelir kaynağı sponsorluklardır. Adsense gelirleri düşük olduğu için kayda değer gelirler elde etmek isteyen kanal sahipleri sponsorların kapısı çalar. Sponsor bulmak için kendiniz araştırma yapabilirsiniz ancak bu genellikle sponsor olacak firmanın sizi tespit etmesi yada partnerinizin aracı olmasıyla gerçekleşir. Öne çıkan kaliteli kanallar reklam verenler tarafından da fark edileceğinden sponsorluk teklifleri alabilirsiniz. Youtube para kazanma yollarının ikinci olan sponsorluk anlaşmalarını genellikle partneriniz -ki bundan aşağıda detaylı bahsedeceğiz- sayesinde elde edersiniz.

Bağışlar

Youtube’dan para kazanmanın üçüncü yolu bağışlardır. Youtube’nin kendi bünyesinde bir bağış sistemi yok, yani youtube üzerinden kimseye para gönderemiyorsunuz. Yalnız youtube kanalınız aracılığıyla elde edeceğiniz şöhreti bağışlarla paraya çevirebilirsiniz. Bunun ilk yolu twitch yayını yapmaktan geçiyor. Bu konuyla ilgili detaylı bilgiyi şuradan elde edebilirsiniz: Twitch’den Para Kazanmak Diğer bir youtube para kazanma yolu ise Patreon üzerinden bağış almak. İnsanlar burada içerik üreticilerini desteklemek amacıyla aylık istedikleri bir miktarı bağış olarak gönderebilirler. Bu sayede sevilen yayınların devamlılığı sağlanmış olur. Birçok Türk youtuber patreon üzerinden bağış alarak geçimini sağlamaktadır.

Eğitim Seti Satışı

Youtube, adınızı duyurabileceğiniz ve reklamınızı yapabileceğiniz eşsiz bir platform. Bir konuda uzmansanız ve bildiklerinizi aktarmanın yolunu arıyorsanız bunu fırsata çevirebilirsiniz. Birçok ünlü youtuber gelirlerini arttırmak amacıyla eğitim seti satışı yapmaya başladı. Örneğin Ruhi Çenet. Udemy sitesinde Youtuberlik süresince öğrendiği her şeyi video haline getiren ve bunu eğitim seti olarak satmaya karar veren Ruhi Çenet farklı bir gelir modeli oluşturmuş oldu. Siz de ilgi çekici bir konuda bilgi sahibiyseniz bundan para kazanabilirsiniz. Photoshop, Mühendislik Programları, Muhasebe, Blogçuluk, WordPress, Hosting, Yazılım Dilleri gibi binlerce konu var ve insanlar öğrenmeye hazırlar!

Youtube Kendinizi Kanıtlama Şansı Sunar!

İnternetten para kazanmak istiyorsanız yolunuz bu siteye kesinlikle uğramalıdır. İçerik üreticileri, ideallerini gerçekleştirmek için türlü çalışmalarını buradan yürütürler. Bu ünlü video sitesi anlık olarak milyonlarca kullanıcıyı barındırır ve adınızı duyurmanızı sağlar. Hiçbir ücret ödemeden kendi reklamanızı youtube sitesinde yapabilirsiniz. Öne çıkmak istediğiniz konuda yayın yapmanız yeterli, gerisi kendiliğinden gelecektir. Yatırımsız, hiçbir reklam ücreti ödemeden burada sadece video yayınlayarak isim yapabilir ve markalarla çalışabilirsiniz. Hiç yoktan sadece bir youtube kanalı açarak büyüyen ve işi film çekme boyutuna kadar taşıyan youtuberlar bile var, bunları mutlaka duymuşsunuzdur. Siz de bunların arasına katılabilir ve hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Youtube Para Kazanma Taktikleri

İngilizce Youtube Kanalı Açmak

Aşağıdaki resimde gördüğünüz kazançlar Türkiye ile diğer ülkeler arasında Adsense kazançlarının farkını gösterir. Anlaşılacağı üzere İngilizce yayın yapmak daha fazla kazandırıyor. Bunun net örneğini iPhoneDo kanalında görmüştük. Başta Türkçe yayın yapan site, yayın dilini İngilizce çevirmiş ve kazancının “çerez parasından, eviniz geçindirecek boyuta geldiğini” belirtmişti. Anlıyoruz ki yabancı kanallar daha çok kazanıyor çünkü daha fazla reklam veren var ve reklam bütçeleri de hayli yüksek. Eğer sizde youtube’dan para kazanmak istiyorsanız İngilizce içerik üretebilirsiniz. Hangi konuda olacağı önemli değil, yeter ki kaliteli ve bilgilendirici videolar üretin!

youtube bgbm bgbg

youtube adsense ne kadar kazandırıyor – bgbg ve bgbm

Kazandıran Konuları Hedeflemek

Daha önceki  bir yazımda “ne üzerine site açsam para kazanırım” sorusunun yanıtını arayanlara detaylı bir yazı yazmıştım. Orada bahsettiğim konular youtube için de geçerli. Yani aslında “ne üzerine youtube kanalı açmalıyım” diyenler de faydalanabilirler. Örnek vermek gerekirse şu sıralar popüler olan Bitcoin, Forex, Borsa, Kredi, Banka, Yatırım Tavsiyeleri, Araba gibi birçok kazançlı konu var. İlgi duyduğunuz yada uzmanı olduğunuz bir tanesini seçin ve başlayın! Yaşınız, mesleğiniz hiç önemli değil, videolarda kendinizi göstermenize bile gerek yok. Yeter ki kaliteli içerik üretin ve rakiplerinizin arasından sıyrılın.

Youtuberlar Vergi Veriyor Mu?

Hiçbir ülke, kendisinden vergi kaçırılmasına izin vermez. Bu iş Türkiye’de de böyledir. Bakmayın siz haberlerde milyonlar kazanıyorlar ama vergi vermiyorlar şeklinde haberlere. Bunların tümü safsata ve birkaç tık almak için yazılmış haberlerdir. Direk youtuberları hedef alan bir vergi olmasa da Türkiye’de kazanç vergisi vardır. Devletin o yıl için belirlediği tutarın üstüne çıkan herkes bu vergiyi vermek zorundadır. Devlet, banka hesaplarına giren paraların takibini yaptığı için bundan kaçmalarına imkan yok. Size de vergilerinizi düzenli olarak ödemenizi tavsiye ederim.

Partner Nedir, Youtube Partneri Nereden Bulunur?

Partner, kanalınızı güvenceye alan kurumların adıdır. Kanalınız birkaç bin aboneye ulaştıktan sonra bazen kendileri sizinle iletişime geçerek aralarına katılmanızı isterler, bazen de youtuberin kendisi partnere başvurur ve incelenip onaylanır. Partnerler, kanalınızı kapanma ihtimaline karşı korurlar. Youtube telif hakkını ciddiye alan bir site olduğu için kanalınıza böyle bir bildirim gelirse partneriniz sizin adeta kalkanınız gibi görev yapar ve Youtube ile aranızda iletişim sağlar. Partnerler aylık gelirinizin bir kısmını keserek kendi payını alır, kalanı sizin banka hesabınıza gönderir. Bazı partner üyelerine diğer youtuberlarla tanışma, stüdyo ortamı ayarlama gibi çeşitli avantajlar sağlar. Seçeceğiniz partnerin sizden keseceği para ve sağladığı hizmetlere dikkat etmelisiniz.

Youtube SEO

Arama motoru optimizasyonu denilen ve genellikle web siteleriyle ilişkilendirilen olayın Youtube’da olmadığını sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Youtube video izlemenin yanında bir arama motoru gibi görev yapıyor aslında. İnsanlar her türlü konuda bilgi edinmek için bu siteye başvuruyorlar. Eğer siz de youtube para kazanma stratejisini iyi kavramak istiyorsanız youtube seo işlemine ağırlık vermelisiniz. Oldukça uzun ve detaylı bir iş olan SEO işi hakkında teknik bilgiye sahip değilim ancak işinize yarayacak birkaç bilgiyi vereyim… Youtube, bir kanalı öne çıkaracaksa videoların etkileşim oranlarına bakıyor. Yani izleyen yorum, paylaşım, beğenme yapıyorlar mı? Eğer bunlar varsa ilk adım tamamdır. Diğer bir konu ise hem kazancı hem izlenmeyi etkiliyor: İzlenme süresi! Dikkat edin izlenme sayısı demiyorum, izlenme süresi… Youtube, videonuzu açan kişilerin videonun sonuna kadar izleyip izlemediklerine de dikkat ediyor. Eğer videolarınız sonuna kadar izleniyorsa yaşadınız çünkü arama sonuçlarında böyle yükseleceksiniz…

Youtube 10 Dakika Video Kuralı

Herhangi bir youtube kanalını açın ve videoların sürelerine dikkat edin. Video sürelerinin 10 dakikadan fazla ve genellikle 10-11 dakika olduklarını görürsünüz. Peki youtuberlar neden 10 dakikalık video yapmaya çalışıyor hiç düşündünüz mü? Bunun nedeni youtube’nin birkaç yıl önce getirdiği bir kural… Youtube, 10 dakikadan kısa süren videolara reklam ekleme özelliğini kaldırdı ve bu kısa videolara reklamı kendisinin atayacağını söyledi. 10 dakikadan uzun videolardan ise reklam aralıklarını kanal sahibi belirliyor. Youtuberların 10 dakikalık video yapma istekleri de buradan geliyor, kısa videolar daha az kazandırdığı için. Siz de youtube’dan para kazanmak için daha uzun videolar çekmeye gayret göstermelisiniz.

Devlet Memuru Youtuber Olabilir Mi?

Ülkemizde birkaç milyon devlet memuru var. Öğretmen, asker, polis, sağlık memuru, hemşire, doktor gibi birçok memur kadrosu var. Peki memurlar youtube kanalı açabilir mi? Sorunun yanıtı evet fakat olaya para dahil olunca işler değişiyor. Hali hazırda youtube işi yapan birçok memur var, bunlardan henüz sorun yaşayanına rastlamadık fakat bu bundan sonra da böyle olacağı anlamına gelmiyor. Çünkü devlet, memurun ikinci bir iş yapmasını yasaklıyor. İnsanlar youtube para kazanma işine geçinemedikleri için girmek istiyorlar ve boş zamanlarını da değerlendirmiş oluyorlar… Peki bu durumda ne yapmalı?

Öncelikle bir şey olmaz deyip kestirip atmadan önce ödeme alma gibi işlemleri kendi hesabınızla yapmayın, güvendiğiniz (eşiniz gibi) kişilerin hesaplarıyla işlem yapın. Ayrıca bu işten hiç kimseye bahsetmeyin. Video içerik üretirken kendi isminizi ve görüntünüzü kullanmayın. Zorunluysa işi sadece sesinizle halledin yada seslendirmeyi başkasına yaptırın. Nemur youtube’den para kazanabilir mi? Evet ama dikkat etmeli! Banka hesabınıza girip çıkan her para kayıt altında olduğu için miktar arttıkça göze batma riski de artacaktır.

Youtube İçerik Oluşturucu Akademisi

Eğer youtube para kazanma hedefinizi gerçekleştirmek istiyorsanız Youtube’nin sizler için hazırladığı eğitimlere mutlaka gözatmalısınız. Resmi olarak yayınlanan ve içerik üreticilerine yol göstermek amacıyla video şeklinde ücretsiz olarak sunulan bilgiler sayesinde youtube’da yolunuzu kaybetmeden ilerleyebilirsiniz. Siteyi daha etkili kullanmak, videolardan daha fazla para kazanmak ve içerikleri hedef kitlenize ulaştırmak için içerik oluşturucu akademisine gözatın. Akademi için, bir bakıma ücretsiz kurs diyebiliriz aslında. İnternette yüzlerce lira karşılığında satılan rehberler yerine Youtube’nin sizler için ücretsiz hazırladığı videolara gözatabilirsiniz.

Bol kazançlar!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. youtube Keşfet dedi ki:

    youtubeden para kazanmak isteyenler için güzel bir kaynak olmuş. ben de bu işte yeniyim fakat pek kazanamıyorum. demek ki sektörü de iyi seçmek gerekiyor. bir de uzun videolar (10 dakika) çekmek gerekiyor ki yeterince reklam yayınlanabilsin. aksi halde videolar izleniyor ama para kazandırmıyor. teşekkürler.

Yorum Yaz